Enerģijas uzkrāšanas sistēmas

Kur nonāk saražotā saules enerģija?

03. March 2023

Kur nonāk saražotā saules enerģija?

Katru gadu pieaug to elektroietaišu skaits, kas ir savienotas ar elektrotīklu, izmantojot mikroģenerācijas iekārtas. To var izmantot pašpatēriņam mājās un pārpalikumu pārdot tīklam.

Palielinoties saražotās enerģijas apjomam, ir palielinājies arī sabalansētās enerģijas daudzums. Tālāk mēs aprakstīsim, kas ir kompensēšana un kā no tās izvairīties.

Neto enerģija (kWh) = tīklam piegādātā enerģija (kWh) – no tīkla ņemtā/patērētā enerģija (kWh)

Kā mēs zinām, elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmas privātiem klientiem tiek izmantotas, lai nodrošinātu, ka saules enerģijas pārpalikums, ko nevar patērēt uz vietas, netiek vienkārši pārdots tīklam, bet tiek uzglabāts uzkrāšanas sistēmā, lai saules enerģiju varētu izmantot naktī. Turklāt, protams, ziemas periodā, kad saule nespīd, izmantot elektrību izdevīgākajā tīkla tarifa un lētas elektroenerģijas periodā. Parasti, ja elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmā ir pietiekami daudz enerģijas, invertors uzrauga patēriņa līkni, t.i. izvairās no pārdošanas tīklam un pirkšanas no tīkla. 

Tomēr daži invertori nevar ražot enerģijas jaudu asimetriski.  Ja notiek tīkla pārtraukums, un invertors darbojas kā rezerves barošanas avots un baro patēriņu no uzkrāšanas sistēmas un saules, tad invertors (atkarībā no ražotāja) zināmā mērā darbojas asimetriski, bet, pieslēdzoties tīklam, visām trim fāzēm pastāvīgi ir vienāda jauda. 

Apskatīsim, kā saražotā saules enerģija sasniedz pašpatēriņu. Mūsu piemērā invertors ir trīsfāzu, un tīkla operators savienojuma vietā ir uzstādījis divvirzienu skaitītāju. Vietējie patērētāji parasti ir vienfāzes – gaisma, ledusskapis, veļas mašīna, kafijas automāts, televizors, maršrutētājs utt. Patērētāji tiek sadalīti starp fāzēm dažādos veidos un izmanto elektroenerģiju dažādos laikos. Tāpēc patēriņa grafiks pastāvīgi mainās, un praktiski nav iespējams perfekti sadalīt visas trīs fāzes, lai patēriņš visās fāzēs būtu vienāds. 

Piemērs: Invertors ražo 3kW (apmēram 1kW vienā fāzē), tas ņem vērā trīs fāzu kopējo patēriņu, un tīkla operators visas trīs fāzes izskata atsevišķi.

Pirmais posms patērē 2kW, tad no tīkla jūs pērkat 1 kW

Otrajā fāzē patērē 1kW, tad tīkla pirkšana un pārdošana tīklā ir 0kW

Trešajā fāzē patērē 0kW, tad tīkla pārdošanas apjomi ir 1kW

Fronius un Huawei invertorus ir iespējams ierobežot atbilstoši fāzei ar vismazāko patēriņu. Ja tīkla jauda ir 0kW, tad invertors nepārtraukti ražo nulli, jo trešās fāzes patēriņš ir 0kW. 

Deye un Goodwe invertorus var konfigurēt, lai tie būtu asimetriski. Iepriekšējā piemērā invertors ražotu 3kW, no kuriem 2kW pirmajai fāzei, 1kW otrajai fāzei un 0kW trešajai.

Ražotāju pieslēgumu iegūšana pēdējos gados ir kļuvusi arvien sarežģītāka un dārgāka, tāpēc privātpersonām bieži vien nav jēgas maksāt par nesamērīgi dārgu pieslēgumu. Kā alternatīvu mēs varam piedāvāt piemērotu elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmu un invertora modeļu klāstu. Turklāt, lai izvairītos no iespējamās kompensēšanas, pirms invertora izvēles noteikti nepieciešams analizēt patēriņa līkni, uz kuras pamata var izlemt, vai ir nepieciešams asimetrisks vai simetrisks invertors.

Nosūtīt pieprasījumu Sazinies ar mums