Saules enerģija

Saules paneļu stiprinājumi un slīpuma leņķis

01. January 2022

Saules paneļu stiprinājumi un slīpuma leņķis

Saules paneļiem ir daudz uzstādīšanas veidu. Visbiežāk saules paneļus uzstāda uz slīpā jumta, plakanā jumta, tāpat arī uz jumta segumu, balkona margas, uz ēkas fasādes vai zemes.

Latvijā optimālais saules paneļu uzstādīšanas leņķis attiecībā pret zemi ir 30°–40°, kas nodrošina maksimālu summāro produktivitāti gadā. Ja saules paneļi tiek uzstādīti par +/-20 grādiem atšķirīgi no optimālā, tad gada ražīguma starpība nav būtiska (parasti mazāka par 5%).

Slīpā jumta gadījumā saules paneļi parasti tiek uzstādīti paralēli jumtam, tāpēc to slīpuma leņķi nosaka jumta slīpuma leņķis. Noteicoša loma ir arī slīpā jumta pozīcijai attiecībā pret debespusi. Slīpā jumta uzstādīšana parasti ir viens no lētākajiem jumta veidiem, un privātmāju gadījumā arī visizplatītākais.

Plānojot jaunu slīpo jumtu, ir vērts apsvērt arī iebūvējamo jumtu ar saules paneļiem. Ja jumta seguma nomaiņa ir jāapvieno ar saules paneļu uzstādīšanu, tad jumta seguma neuzstādīšana sniedz zināmu ietaupījumu.

Plakano jumtu veidiem Igaunijas apstākļos vislielākais potenciāls ir pilsētās esošajām mājām salīdzinājumā ar citiem saules enerģijas risinājumiem, jo šādu ēku pilsētā ir vairāk nekā ēku ar slīpajiem jumtiem, īpaši tas attiecas uz komercēkām.

Plakano jumtu konstrukciju gadījumā jāveic papildu priekšdarbi, lai noteiktu vēja ietekmi uz saules paneļiem, no stiprinājuma risinājumiem izrietošo papildu svara ietekmi uz jumta konstrukcijām, nepieciešamību izmantot vējmalas un uz paneļiem krītošās ēnas ietekmi uz produktivitāti.

Ļoti vējainās vietās ir vērts padomāt par jumtā piededzināmiem stiprinājumiem, kas nodrošina vēja pretestību pat ļoti lielas vētras gadījumā. Mēs parasti neiesakām jumta stiprinājuma risinājumus, kas iet cauri jumtam, tādējādi ļaujot saglabāt jumta ilgtermiņa hidroizolāciju.

Saules paneļu jumta stiprinājumi, kas piededzināti pie bitumena jumta.

Visizplatītākais plakanā jumta stiprinājuma slīpuma leņķis ir aptuveni 15 grādi, lielāku ražošanas un komercēku gadījumā – arī mazāks leņķis. Zemākais slīpums nodrošina mazāku noēnojumu starp paneļu rindām un samazina papildu svaru, kas papildus tiek uzstādīts stiprinājumos, lai izturētu vēja slodzi. 15 grādu slīpuma leņķa gadījumā var ietilpināt ievērojami vairāk paneļu, tikai nelielā mērā samazinot produktivitāti salīdzinājumā ar optimālo 35 grādu slīpuma leņķi.

Mazāks slīpuma leņķis (parasti 10 grādi) tiek izmantots arī austrumu-rietumu izkārtojumam, kas ļauj maksimāli izmantot jumta virsmu.

Saules paneļu uzstādīšanu uz zemes ir vērts apsvērt, ja nav piemērota jumta un ir neizmantota zeme, ko nenoēno apkārtējie objekti.

Ja saules paneļi tiek uzstādīti uz zemes, svarīgi zināt, kāda ir grunts. Uzstādīšanai var izmantot betona pamatus, ieskrūvējamos vai iedzenamos pāļus. Izvēloties grunts stiprinājumus, jāņem vērā arī vietas īpatnības. Jūras tuvumā vēlams izmantot alumīnija stiprinājumus, savukārt no jūras attālos reģionos var izmantot arī cinkotus risinājumus.

Integrētā veidā saules paneļus var uzstādīt arī, piemēram, kā daļu no slīpā jumta, fasādes vai balkona, un papildus arī kā dažādu nojumju daļas (piemēram, autostāvvietas jumtam). Jumta atjaunošanas vai jaunas mājas būvniecības apvienošanas ar saules paneļu uzstādīšanu kopējā cena vienmēr būs lētāka, nekā tos veidojot atsevišķi.

Saules paneļu izmantošana jumta dakstiņu vai skārda jumta vietā ir gudrs veids, kā dzīvot videi draudzīgā un ilgtspējīgā veidā.

Uz zemes var uzstādīt gan stacionārās, gan sauli izsekojošās sistēmas. Pēdējais risinājums var palielināt saules elektrostacijas produktivitāti par 20–25%, bet tas nozīmē arī ievērojami augstāku iegādes cenu un vēlāk lielāku apkopes nepieciešamību. Kopumā sauli izsekojošais risinājums piemērots vietām ar augstu tiešo saules starojumu (piemēram, Dienvideiropā), nevis Latvijā, kur ir liels difūzās gaismas īpatsvars augstas mākoņainības dēļ.

Nosūtīt pieprasījumu Sazinies ar mums